×
Gabinet Zmian
Gabinet Zmian

Terapia EMDR

Terapia EMDR jest przeznaczona do leczenia zaburzeń wywołanych urazowymi doświadczeniami z przeszłości, najczęściej z dzieciństwa pacjenta. Jej celem jest zmiana postrzegania przez pacjenta lub pacjentkę traumatycznych wydarzeń z jego/jej przeszłości tak, aby stały się one neutralnymi wspomnieniami.

W tym celu wykorzystuje się procedurę znaną jako stymulacja bilateralna. Polega ona na naprzemiennej stymulacji obu półkul mózgowych, najczęściej przez ruch gałek ocznych, ale w zależności od potrzeb pacjenta, mogą być tez stosowane inne bodźce sensoryczne.

Dzięki temu wzmacniana jest naturalna zdolność ludzkiego umysłu do przetwarzania urazowych wspomnień i uruchamiania mechanizmów obronnych niezbędnych do obniżenia napięcia z nimi związanego. Równolegle do stymulacji bilateralnej, stosuje się  szereg innych technik, takich jak skalowanie, krótkie interwencje poznawcze lub wizualizacje relaksacyjne. Aby przygotować pacjenta/pacjentkę do tejże pracy konieczny jest pogłębiony wywiad oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

Charakter tej pracy jest w znacznym stopniu oparty na określonej z góry procedurze, jednak kładzie się w niej nacisk na swobodne wypowiedzi pacjenta/pacjentki i podążanie za wnoszonymi przez nią/niego treściami.

Terapia EMDR może być stosowana zarówno jako krótkoterminowa procedura psychoterapeutyczna, jak i część długoterminowego procesu terapeutycznego.

Patryk Goleń

Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny

Barbara Romanowska

Psycholog, psychoterapeuta systemowy, terapeuta rodzin i par